גישור גירושין

הרגע שבו בני זוג מבינים שנישואיהם לא הצליחו והם "מפרקים את החבילה" הוא רגע רגשי קשה. זהו שלב בחיים שיש לעכל אותו ולהתאבל עליו לפני שניתן להמשיך הלאה. לכן אני מתייחסת להליך הגישור קודם כל כאל הליך רגשי ורק לאחר מכן משפטי.

גישור גירושין - איך זה עובד?

בשלב הראשון מגיעים אליי לפגישה בני זוג שהחליטו להתגרש, אך לרוב הם מגיעים בעקבות משבר קשה ומתמשך כשהם מבינים שאינם רוצים להמשיך לחיות כך.
לעיתים הפגישה הראשונה היא זו שעוזרת להבין לאן הקשר ימשיך – לגירושין, לטיפול זוגי, לטיפול רגשי של אחד הצדדים או כל דרך אחרת שבני הזוג יבחרו לעצמם.
לפעמים צד אחד בשל והצד השני עדיין לא מקבל את המצב. בחדר הגישור אנחנו מטפלים בנושא הזה ועוזרים לצדדים לראות את המצב כפי שהוא.
במהלך הפגישות יושב לצידי מגשר מוסמך נוסף מעולם הטיפול (עו"ס), יחד אנו מקשיבים לקשיים ולחששות של בני הזוג. השילוב של שנינו נותן מעטפת רגשית ומשפטית יחדיו.

 

lightballhi mini

נקודה למחשבה: מגשר גירושין אחראי יודע גם לקחת צעד אחורה כשהוא מבין שבני הזוג לא הגיעו לנקודת האל-חזור שלהם, ויש עדיין מה להציל

הסכם גירושין טוב הוא כזה שיושב במגירת הגרביים ואין צורך לשלוף אותו כלל

בתהליך המשותף אנו עושים הבחנה בין עמדה שמציג בן הזוג לבין הצורך האמיתי שלו.
כך למשל מגושר שיגיד בפגישה: "אני לא מוכן לוותר על הבית בשום אופן", לפעמים מביע בעצם פחד אמיתי ועמוק לאבד את הקשר עם משפחתו וילדיו ולהישאר לבד.
בתהליך הגישור אנחנו מפרקים את העמדות הנוקשות האלו ונותנים מענה לצורך האמיתי שעולה.
במקרה כזה ייתכן שמה שירגיע את בן הזוג הוא הסדרי ראייה נדיבים שיאפשרו לו לראות את ילדיו לעיתים קרובות.

תהליך הגישור

חדר הגישור הוא מקום בטוח ואי של שפיות בשלב הקשה הזה בחיי הזוג.
זהו המקום לחשוף את הרגשות העמוקים, לדבר על דברים שאולי לא עלו אפילו במהלך עשרות שנות נישואים.
תפקידו של מגשר גירושין בתהליך הוא לשאול את השאלות, להוביל ולהנחות את המגושרים להבנת ולחשיפת הצרכים העמוקים שלהם.
מרגע שאלו נתגלו, מתחיל תהליך של הסכמות תוך בניית תקשורת טובה ובריאה בין הצדדים, כזו שתאפשר להם להתמודד עם כל קושי שיעלה בהמשך גם לאחר הגירושין.

הסכם הגירושין

ההסכם שעליו חותמים הצדדים בסיום תהליך הוא חוזה מפורט עד כמה שניתן, הוא צריך לצפות כמה שיותר תרחישים אפשריים בחיים החדשים של בני הזוג כהורים גרושים.
לאחר הסיכום והחתימה – ההסכם מובא לאישור בפני בית המשפט או בית הדין הרבני וכך אין צורך להגיע כלל למשפט מכאיב.
אך בסופו של דבר ההסכם הוא רק המוצר הסופי. החלק החשוב יותר הוא הכלים שרכשו הצדדים, היכולת שלהם לדבר ולפתור בעיות בלי צורך במלחמות או בבתי משפט.
הצלחה מבחינתי היא מגושרים שיודעים לפתור כל קושי ואתגר שייקרה בפניהם בזכות התקשורת הבריאה שיצרו לעצמם, וללא צורך בשליפת ההסכם בכל הזדמנות.

חזרה לדף הבית - סיגל כסיף מגשרת גירושין