הסכם שלום בית לחלופין גירושין

הסכם גירושין כולם מכירים – זהו הסכם שנחתם בהסכמה בין בני הזוג המעוניינים להתגרש המסדיר את כל הסוגיות הכרוכות בפרידה. הוא כולל בתוכו את כל הנושאים שעלולים לגרום למחלוקת בין הצדדים בהליך הגירושין – חלוקת הרכוש, תשלומי מזונות, זמני שהות, מנגנונים לקבלת החלטות בהיעדר הסכמות ועוד. מרגע שנחתם  על ידי הצדדים, אושר על ידי בית המשפט וניתן ונתקבל הגט, הצדדים גרושים ומתחילים את חייהם החדשים.

הפעם אני רוצה לספר לכם על הסכם דומה אבל גם שונה – הסכם שלום לבית ולחלופין גירושין.

ההסכם הזה כשמו כן הוא – בראש ובראשונה הוא הסכם שלום בית לזוגות שחוו משבר ומבקשים לשקם את הנישואים, ואם יחליטו בכל זאת להתגרש ההסכם הופך להסכם גירושין.
חשוב להבין שההסכם, כמו הסכם גירושין מאושר על ידי בית המשפט ומקבל תוקף של פסק דין.

ניצן בין הסדקים, דימוי להסכם שלום בית לחלופין גירושין, תמונה:pixabay

סיפור על זוג מרעננה

לפני מספר שנים הגיע אליי לחדר הגישור ברעננה זוג מאיזור השרון שחווה משבר בנישואים. הם עמדו על סף גירושין, אבל בחרו לתת סיכוי נוסף לקשר שלהם. הם הגיעו אליי במטרה לנסח הסכם שלום בית לחלופין גירושין.
דרך הסיפור שלהם אני רוצה להציג את היתרונות של ההסכם.

חוסכים מאבקים מראש

במסגרת פגישות הגישור וניסוח ההסכם בין הצדדים עברנו על מספר נקודות חשובות: חלוקת הנכסים בין הצדדים, זמני השהות של הילדים ואיזון נכסים וכן הסדרת הנושא הכלכלי ונשיאת ההוצאות המשותפות בתקופת שלום הבית. קבענו בין היתר מה ייעשה בדירה המשותפת של השניים, איך יאוזנו המשאבים ביניהם, איך יתחלקו החגים עם הילדים בין הצדדים, רדיוס מגורים שממנו לא ניתן יהיה להתרחק עד שהילדים יגדלו ועוד.
למעשה נגענו כמעט בכל הנקודות החשובות מלבד תשלומי המזונות משום שהצדדים הרגישו שהנושא נפיץ מדי עבורם כרגע ובחרו להשאיר נושא זה למועד הפרידה בפועל – אם יחול.

ההחלטות האלו סייעו לצדדים לחסוך מלחמות ומאבקים מיותרים שאולי היו מגיעים בהמשך. כעת הם היו פנויים לנסות לשקם את חיי הנישואים שלהם עם פחות מטענים. יש בהסכם הזה משהו משחרר וידיעה שהנושאים החשובים לעתיד כבר טופלו. אני רואה כל הזמן איך נטל כבד מוסר מעל הצדדים לאחר החתימה והם באמת יכולים לתת צ'אנס אמיתי לקשר שלהם.

הצצה לעתיד

כאשר אנחנו מדברים בחדר הגישור על כל הנושאים האמורים ולאחר מכן הצדדים מקבלים החלטות, זו בעצם הצצה לעתיד. לפני שזוג מחליט להתגרש יש המון חששות מהלא נודע. לפעמים החששות האלו מונעים מהצדדים לקבל את ההחלטה הזו שנים ארוכות. ההסכם מאפשר לצדדים לדמיין ולתסרט את חייהם העתידיים כגרושים – איך כל אחד מהם יסתדר מבחינה כלכלית, מה יהיו זמני השהות ועוד. ההצצה הזו נותנת לפעמים פרופורציה ומאפשר לזוג לבחון מחדש את חיי הנישואים ולשאול את עצמם איזו אופציה הם מעדיפים – ביחד או בנפרד.

להחזיר את השליטה לידיים

לפעמים בקשר נישואים צד אחד מנהל את הכספים ואילו הצד השני פחות בעניינים. לאורך זמן המצב הזה גורם לתחושת חוסר שליטה אצל הצד הלא מעורב ולפעמים אפילו חוסר אמון. הסכם שלום בית לחלופין גירושין מחזיר את השליטה. הוא פותח את הנושא הכלכלי בשקיפות וכך גם מאפשר לשני הצדדים הצצה בזמן אמת על מצבת הנכסים ולהחליט יחד החלטות הוגנות לשני הצדדים.
במהלך השנים ראיתי  איך הפעולה הזו מסייעת מאוד להפחית את המתח בין הצדדים ומורידה הגנות וחומות ביניהם.

להסכם כזה, בסופו של דבר, יש להגיע בדיוק כמו שמגיעים לכל גישור גירושין – עם רצון אמיתי וכן לפתור את הבעיות ולבנות תקשורת טובה בין הצדדים. זה הסכם חשוב שעושה טוב בכל מקרה – בין אם הוא מסייע לצדדים לשקם את הנישואים שלהם, או מקל עליהם בהמשך הדרך כאשר הם מבקשים להתגרש.

לא בטוחים אם גם לכם מתאים הסכם כזה?

מוזמנים לפנות אליי.

עו"ד ומגשרת סיגל כסיף 054-4203430

 

רוצים להתייעץ? אני פה בשבילכם!

צרו קשר בטלפון 054-4203430

או בטופס הצור קשר המצורף:

 

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.