לראות את עצמנו בראי

יש המון מטאפורות שמתארות את תהליך הגישור. פעם הגדרתי את המגשרת כאחות בחדר המיון ולפעמים אני מזכירה את החומות שאנחנו עמלים לפרק בחדר הגישור.

הפעם אני רוצה להציע לכם זווית ראייה חדשה שעוזרת לשפוך אור ולהבין לעומק מהו תהליך הגישור גירושין.

המגשר הוא ראי

מהו ראי בעצם? גוף חיצוני שמנסה לאפשר לך באופן אובייקטיבי להביט פנימה אל תוך עצמך.
זהו אחד מתפקידיו של המגשר בתהליך – לסייע לצדדים לראות בתוכם איפה הם נמצאים ביחס לתהליך והיכן הם נמצאים בקשר הזוגי שלהם.

לראות את עצמנו בראי לפני שנכנסים לתהליך הגישור

האם, כמו ברוב המקרים הם בדרך לגירושין או שמא נותרה בהם עוד אהבה אחד לשני אלא שהיא מכוסה במיליון שכבות של כעסים, פחדים אכזבות. האם הם יכולים עדיין להקשיב אחד לשני ולייצר תקשורת בריאה וטובה בכל דרך שבה יבחרו.
אני רואה המון זוגות שמקבלים ייעוץ מחברים, משפחה ואנשים קרובים אחרים. כולם באים עם כוונות טובות ורוצים לעזור, אבל אף אחד מהם לא אובייקטיבי. אף אחד מהם לא יוכל לתאר להם את הסיטואציה כפי שהיא אלא יוסיף פרשנות ומטענים משלו.

מגשר טוב הוא ניטרלי לחלוטין. הוא מגיע ללא אג'נדה משלו ותפקידו הוא בין היתר להציב ראי אל מול שני הצדדים ולנסות לאפשר להם לראות ביתר בהירות את המקום בו הם נמצאים.

המכשולים שבדרך

גם בראי אמיתי, כדי לראות ביתר בהירות צריך לסלק את המכשולים והרעשים בדרך. צריך לפזר את הערפל.
במקרה של גישור מגיעים שני הצדדים עם המון רגשות והיסטוריה כואבת שמקשה עליהם לראות את המצב כפי שהוא. לפעמים הכעס, הכאב ותסכול מאפילים כל-כך, שלא רואים כלום חוץ מהם.

כשעוד יש סיכוי להציל את הקשר

לא מזמן הגיעו אליי לחדר הגישור זוג שביקש להתגרש. הקשר שלהם כבר מזמן הלך לאיבוד ולא נותרה עוד אינטימיות ביניהם.
בתהליך סיפר כל צד בכאב ובכנות את אשר על ליבו. אחד סיפר שמעולם לא ראו אותו בקשר, והצד השני סיפר על מתנות גשמיות ריקות מתוכן, ללא חיבור אמיתי.
בתהליך הזה הקשיב כל צד לשני, הם נתנו מקום לכל קשת הרגשות שעלו וכשמסך העשן התפזר הצליחו לראות בני הזוג שעוד נותרה ביניהם אהבה.
הם הבינו שמעולם לא למדו איך לחיות בזוגיות ואיך בעצם לשמח האחד את השני והבינו  שהם כן רוצים לתת לקשר להם סיכוי נוסף. הם ביקשו שאפנה אותם למטפל זוגי כדי להתחיל ללמוד איך מפעילים את כפתורי ההפעלה האחד של השני.

בתהליך כזה, תפקידי הוא אך ורק לאפשר להם לראות זאת בעצמם. ללא שום כוונה או רצון מצדי, אלא רק רצון כנה של הצדדים.

לראות מעבר לבלבול

לפעמים קורה גם ההיפך – מגיע זוג מבולבל שלא בטוח לאן פניו מועדות ותוך כדי התהליך אחד מהם או שניהם מצליחים לראות את עצמם כפי שהם ולהבין שהקשר אכן הסתיים.
גם הם רק היו זקוקים לפיזור הערפל וראייה בהירה יותר - וזה מה שהגישור מאפשר. הצבת הראי הזה היא חלק חשוב מאוד בתהליך. מהנקודה הזו אנחנו יודעים לאן נכון לפנות והתהליך הופך מהיר ויעיל יותר.

בסופו של דבר, רק בני הזוג עצמם יודעים מה נכון להם. בין אם הם רוצים לתת סיכוי נוסף לקשר ובין אם הבינו שהם פונים לדרכים נפרדות. אני כמגשרת רק מסייעת להם לראות את עצמם כפי שהם ומאפשרת להם להסתכל פנימה ולחפש מה באמת חשוב להם שיקרה, הכול כדי לאפשר להם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורם.

שלכם,

עו"ד ומגשרת סיגל גאיה כסיף

מוזמנים לקרוא עוד: