לראות מעבר לחוקים: סיפור מרגש מחדר הגישור

הפעם אני רוצה לספר לכם סיפור מרגש ומעניין מחדר הגישור שיכול ללמד אותנו כמה דברים על גירושין ועל מערכות יחסים בכלל.

לסיים את זה יפה

לפני זמן מה הגיע אליי לחדר הגישור זוג מנס ציונה (כמו תמיד, הפרטים שונו כדי לשמור על פרטיות המגושרים). השניים הגיעו במטרה להתגרש בצורה יפה, אבל כמו כולם הם נשאו איתם מטענים רגשיים.

לראות מעבר לחוקים: סיפור מרגש מחדר גישור בנס ציונה - סיגל כסיף - מגשרת, Photo by Miguel A. Amutio on Unsplash

היה זה הבעל שהכריז כבר בתחילת הגישור שהוא לא יכול לחכות כבר לגור בבית משלו, ושהוא לא זקוק לשום עזרה. מי שקורא בין השורות יכול להבין שהדבר נובע ממצוקה לאחר תקופה ארוכה של חיים בבית אחד עם מערכת יחסים שכבר מזמן לא עובדת.

השניים עברו את תהליך גישור גירושין בצורה יפה, עברו תהליך רגשי ופרקו את המטענים והצרכים שלהם.
בהסכם הגירושין סוכם כי האישה תקבל סכום מסוים של מזונות בחודש לצורכי גידול הילדים, וגם בזמני השהות הם הסכימו ביניהם שבמרבית הימים הילדים ישהו אצלה.

למציאות חוקים משלה

זוכרים את המשפט של הבעל? אז תאוריה לחוד ומציאות לחוד.
הבעל שאכן עבר להתגורר בבית משלו מצא את עצמו בתקופה לא פשוטה. ייתכן שזה קשור למצב הרגשי בגלל הגירושין או פשוט צירוף מקרים אומלל, אך הוא מצא את עצמו ללא עבודה ונכנס למצב רגשי קשה על גבול הדיכאון.

מהר מאוד התברר שהוא לא יכול לשלם את המזונות להם הוא מחויב, והוא התקשה גם לבלות עם הילדים בשל מצבו הרגשי המורכב.
מבחינה חוקית לאם יש זכות מלאה להגיש בקשה להוצאה לפועל ולקבל את המזונות שנקבעו בהסכם. אך כמו שאמרנו – למציאות חוקים משלה.

זאת הנקודה לעצור ולהסביר שכל אדם יכול לבחור בחירה חופשית, אך בעת הבחירה חשוב לדעת קודם את כל זכויותיך ולראות את התמונה המלאה.
האישה קיבלה גם במהלך הגישור וגם לאחר מכן את כל המידע המשפטי והחוקי – היא ידעה מה מגיע לה ולילדים.

בחזרה לסיפור

האישה שמכירה היטב את בעלה (שכעת הוא הגרוש שלה), ישבה עם עצמה ועשתה חישוב – היא הבינה שהיא יכולה לדרוש את שמגיע לה והיא גם תקבל זאת. אבל הבינה גם שיהיה לכך מחיר. היא ידעה שהגרוש שלה במצב נפשי קשה. היא רוצה שהוא יבלה עם הילדים, שהוא יצליח להשתקם, לראות את הטוב שוב, למצוא עבודה ולהתפרנס.
האישה הבינה שאם הוא ישלם לה את המזונות בחודשים הקרובים הוא יקרוס כלכלית וכנראה גם נפשית ולטובת כולם חשוב שיישאר  עצמאי ומתפקד.

לכן, בהחלטה מודעת, היא ויתרה על תשלומי המזונות למשך מספר חודשים, כדי לתת לו זמן להתאושש. היא תוכל להחליט האם לוותר עליהם בכלל או לבקש אותם בעתיד אך כעת היא מרוויחה יפה ויודעת שהיא יכולה להסתדר בלעדיהם בתקופה הקרובה.

ההחלטה הזו יפה ומרגשת. היא רואה מעבר לחוקים, ולהסכמים, היא מבינה שבמציאות יש מורכבות ששום חוזה לא יכול לצפות. זו החלטה שרואה את התמונה השלמה ואת טובת המשפחה.
זה סיפור שמלמד אותנו שגמישות וראייה בריאה יכולים לעשות טוב לכולם.
גם הגרוש הרגיש שרואים אותו, שבאים לקראתו וקיבל מוטיבציה לבלות עם הילדים.

חשוב להבין שזו החלטה אמיצה, החלטה שדורשת בשלות רגשית והבנה עמוקה של כל התמונה על כל רבדיה. עוד חשוב לציין שלעיתים הכעס, הפגיעות, התסכול והאכזבה מתהליך הפרידה ומבן הזוג לא מאפשרים התבוננות שכזאת וחשוב להיות חומלים כלפי עצמנו ביחס לכל החלטה שנקבל.

שלכם,

עורכת דין ומגשרת סיגל כסיף
054-4203430 

 

מומלץ לקרוא גם:
>> לגזור ולשמור: רשימת הנושאים שחשוב לדבר עליהם בגישור לגירושין!

רוצים להתייעץ? אני פה בשבילכם!

צרו קשר בטלפון 054-4203430

או בטופס הצור קשר המצורף:

 

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

פוסטים נוספים שאולי יעניין אותך: