סוכת שלום בחדר הגישור

חג הסוכות המתקרב, תמיד ריגש אותי, עוד מילדות. השירים השמחים: ” סוכתי, הסוכה,נהדרת, ירוקה…..”, “שלומית בונה סוכה…” הבנייה של הסוכה ובעיקר הקישוטים שהכנו עבורה, ההכנה של שרשראות מגזרי עיתון, מניפות, ציורים וכל השאר, גרמו לחג הזה להיות קסום בעיני. וגם אם לא הבנתי את המשמעות שלו עד הסוף, משפט אחד נחקק לי בראש ובלב: בנייה של סוכת שלום.

הסוכה היא בית ארעי, אשר את היתד הראשונה שלה תוקעים מיד בתום הימים הנוראיים, עם סיומו של יום הכיפורים. ואני לא יכולה שלא לחשוב על ההקבלה של הימים הנוראים וחשבון הנפש של חגי תשרי לימים הקשים של הגירושים וחשבון הנפש שמתרחש במהלך תהליך גישור גירושין.

סוכות וגירושין

בגישור, אולי קצת כמו בסוכות , אנשים בוחרים באומץ רב לצאת מאזור הנוחות שלהם, מחוץ למיטה החמה כאשר הלילות כבר קרירים, לשבת בסוכת בד בלי התנאים שהם רגילים אליהם. לפרוק את ליבם, מחשבותיהם ופחדיהם בפני המגשרים ובעיקר בפני הצד השני.

חדר הגישור כסוכה

חדר הגישור מהווה גשר בין הבתים, זה שמתפרק ובין החדש שיבנה בסוף התהליך, מעין סוכת שלום המכילה את ארבעת המינים והאושפיזין שמגיעים יחד עם הזוג לבצע תהליך לא פשוט. מגיעים אורחים רצויים ואהובים כמו הילדים, אורחים מעט פחות אהובים על אחד הצדדים כמו מאהבת או מאהב, חמות, אחים, חברה הכי טובה… אנשים שהם חלק אינטגרלי מהחיים של כל אחד מהם ובמשך זמן רב היו מהותיים בחיים המשותפים. נכנסים לסוכת הגישור גם ארבעת מיני הקשר שהרכיבו את היחסים, הטעם והריח, האהבה והאינטימיות, השקרים והכעס, הערכים וניפוצם, המעשים הטובים, הרעים והמילים שנאמרו כל השנים.

בחדר הגישור עוסקים גם בשאלות קיומיות מהותיות, ממש כמו במגילת קהלת שנהוג לקרוא אותה בסוכות. שאלות על משמעות החיים, האושר והרכוש, מביטים על החיים שהיו ושיהיו, מדברים על הרכוש, המוניטין, המשפחה והילדים. וכמו בקהלת מחשבות על הדרך שיש לצעוד בה על מנת להיות מאושרים.

הרצון להשיג שלום

אני חושבת שזה מה שמוביל אותי מאז ועד היום, הרצון להשיג שלום, גם אם הבית הקבוע נסדק וצריך לצאת לבית ארעי, אני מאמינה בלב שלם כי בסופו של דבר יבנו שני בתים חדשים, לשני הצדדים, בתים חזקים ומלאי שמחה ואור.

אני מאחלת לזוגות שאני מלווה ולכל מי שבחרו להתגרש ולפרק את הבית, לבוא ולבנות גשר לסוכת שלום. אמנם הבית שהם הכירו עד כה, לאורך השנים לא יהיה כפי שהיה. הבית היציב על ארבע אמותיו ובסיס האהבה יתפרק ועל חורבותיו תבנה סוכה של כבוד והקשבה.

סיגל כסיף – מגשרת גירושין

לקריאה נוספת: מה בין סערות בטבע לסערות בנפש?

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.