גירושין הנם נפוצים מאוד בחיינו. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציגה ששיעור הגירושין בישראל עומד על 1 מתוך 3 זוגות. ההבנה שהזוגיות לא יכולה להמשיך עוד ושהמשפחה מתפרקת היא כואבת גם לבני הזוג וגם לילדים. אופן הפרידה היא בעלת חשיבות רבה לגבי ההסתגלות העתידית של המשפחה למצב החדש. אם הגעתם למאמר הזה ככל הנראה נקלעתם למשבר בזוגיות והתחלתם לחשוב על הליך גירושין. במאמר נציג את מודל “הגישור בשניים” – מודל ייחודי לגישור לפיו בחדר הגישור יושב מגשר עו”ד ולצדו מגשר שהוא מטפל רגשי וכך מוענקת מעטפת שלמה – רגשית ומשפטית.

איך מתבצע הליך הגישור?

הגישור מתבצע בנוכחות שני מגשרים ובני הזוג. לפי המודל של הגישור בשניים בחדר הגישור יושבים תמיד יחדיו המגשר/עו”ד ולצדו המגשר/המטפל הרגשי וכך המגשרים מעניקים לבני הזוג מעטפת רגשית ומשפטית מלאה בהליך הגירושין. מטרת הגישור היא לסייע לצדדים להבין מה חשוב לכל אחד מהם בעת הפרידה, או במילים אחרות מהם הצרכים והאינטרסים של כל אחד מהם. תפקיד המגשרים, שהם צדדי ג’ נייטרלים, הוא לתווך את הצרכים והאינטרסים האלה  לבן הזוג השני. כל מה שנאמר בחדר הגישור הוא חסוי וסודי והצדדים לא יוכלו לצטט דברים שנאמרו בחדר. הדבר נועד לאפשר לבני הזוג להתנהל בחופשיות ובשקיפות ומאפשר להם לדבר בגילוי לב ומשם יגיעו התנועה וההסכמות ההדדיות.

איך אפשר לגייס את בן הזוג לפנות לגישור?

גישור גירושין הוא הליך וולונטרי שמתנהל בהסכמה של שני בני הזוג. בדרך כלל אחד מבני הזוג ייזום את הגישור ויוביל את הפרידה בעוד שהצד השני ירגיש שהוא נגרר אל תוך תהליך שהוא כלל אינו חפץ בו. הדבר מבטא את רמת הבשלות השונה אצל כל אחד מבני הזוג ביחס לרצון להתגרש. בשלות לגירושין היא תהליך שמצריך סבלנות מצדו של בן הזוג הבשל ולכן חשוב מאוד לגייס את בן הזוג שאינו בשל אל התהליך בעדינות ובסבלנות.  במקרים שהצדדים כמעט ואינם מדברים זה עם זו וכאשר קיים מתח כבד מנשוא בבית בעקבות היחסים המתוחים, כאשר בני הזוג ישנים בחדרים נפרדים כבר תקופה ארוכה חשוב לערוך שיחה מהלב עם בן הזוג, לדבר על הצורך בשינוי נוכח הקושי הבלתי אפשרי של החיים המשותפים ולהצביע על הפגיעה בילדים שנחשפים לכל זה.  חשוב לערוך את השיחה הזאת בטיימינג הנכון, בזמן ששניכם רגועים ולא בזמן מריבה. חשוב לדבר עם בן הזוג המתנגד על היתרונות הקיימים בגישור על פני מלחמות מיותרות בבימ”ש.

אולי יעניין אותך פוסט מהבלוג שלי: 

משבר בזוגיות בתקופה של כאוס – איך מתמודדים עם הווירוס הזה?

קצת עליי

קוראים לי סיגל גאיה כסיף, עורכת דין עם ניסיון של למעלה מ- 20 שנה, מגשרת ומתמחה בדיני משפחה ובנדל”ן. במשך שנים רבות ייצגתי צד אחד כנגד הצד השני והבנתי שמשברים לא יכולים להיפתר במלחמות. בשנת 2003 הוסמכתי כמגשרת בדיני משפחה ומאז עזרתי לזוגות רבים להצליח לפתור את המשברים שלהם, ללא מלחמות וללא בבתי משפט.

אני פה כדי ללוות אתכם יד ביד בשלב הלא פשוט בחייכם, כל הדרך עד להסכם שיעניק לכם ביטחון ויציאה לחיים חדשים.

שלכם, סיגל.