מה עושים כשהצד השני לא משתף פעולה להתחיל בהליך של גישור?

לפעמים אני צריכה להזכיר בשיחת הטלפון הראשונה כשפונים אליי שהכלל הכי בסיסי בגישור לגירושין הוא ששני הצדדים צריכים להסכים להגיע ולהתחיל בגישור.

אני שומעת לפעמים בקשות לשכנע את הצד השני להגיע ואני מחזירה בעדינות את המושכות לצד שמבקש ומסבירה שזה לא מתפקידי. אני לא מאמינה שצריך להכריח אף אחד לעשות משהו שהוא לא רוצה.

אבל מה בכל זאת אפשר לעשות כדי לרתום את הצד השני לתהליך?

הנה כמה מחשבות בנושא: 

china-g70403aeaa_1920 (1)

למצוא תזמון נכון

זוג שעומד לפני גירושין לא מגיע לשם ביום אחד. סביר להניח שהם עברו תקופה ארוכה של קשיים, מריבות וכעסים. בלהט הריב נאמרים לפעמים דברים טעונים וקשה מאוד להקשיב לצד השני. זו לא נקודה מומלצת לדבר בה על גישור.
חשוב למצוא את הרגע הנכון שבו יש רגיעה יחסית, לשבת יחד לשיחה – אם אפשר במקום ניטרלי מחוץ לבית. לדבר בצורה רגועה ולהסביר שככה אי אפשר להמשיך וצריך לעשות איזשהו שינוי. מניסיוני יש סיכוי גבוה יותר להקשבה של הצד השני בדרך הזו.

לנטרל את החששות

פגישה ראשונה של גישור לא תמיד מובילה לגירושין. לעיתים היא צומת שממנו מחליטים לאיזה כיוון ממשיכים מפה. יש מעט כאלו שיחליטו לנסות שוב ליישר את ההדורים, כאלו שילכו לטיפול זוגי וכן – גם זוגות שהפגישה הזו תעזור להם להבין שהגיעו לנקודת האל-חזור בקשר שלהם. וגם הם יכולים עדיין לקחת את הזמן כדי לארגן את מחשבותיהם.
מה שחשוב להבין זה שלא מדובר בהתחייבות לשום דבר. אפשר וכדאי לומר זאת לבן או בת הזוג שחוששים להתחיל בתהליך, כך שיבינו שאפשר גם לבוא לפגישה רק כדי לגשש, לשמוע ולהבין לאן ממשיכים מפה.

לתת לזמן לעשות את שלו

בתהליך גישור לגירושין זמן הוא תבלין חשוב. אני רואה את זה גם במהלך הגישור עצמו כשזוגות נתקעים וזקוקים לזמן להבשלה. או במקרים שזוג צריך קצת זמן כדי לקבל החלטות משותפות ולאחר מכן הם מגיעים אליי והגישור "טס".
הזמן הזה יכול לעשות טוב גם בשלב שלפני הגישור. אם דיברתם על גירושין והצד השני לא מוכן לשמוע, לפעמים הוא פשוט צריך זמן לעכל את הנושא ובשיחה הבאה שלכם הוא יהיה בשל יותר.

אפשר גם להציע לצד החושש להתקשר בעצמו למגשרת כדי לשמוע קצת על התהליך עצמו ממני. לפעמים זה עוזר לדייק דברים במקום לתת לדמיון להתפרע.

בכל מקרה, חשוב לכבד את הצד השני ולתת לו לקבל את ההחלטה להגיע לגישור בעצמו. אולי זה ייקח קצת יותר זמן. אבל רק ככה נוכל להתחיל יחד בתהליך בריא של גישור שיוביל להסכם גירושין מכבד והוגן לשני הצדדים.

מוזמנים לדבר איתי,

סיגל כסיף
054-4203430

Image by GuangWu YANG from Pixabay

רוצים להתייעץ?

אני פה בשבילכם!

צרו קשר בטלפון 054-4203430

בוואטסאפ - כאן

או פנו אליי בטופס המצורף: