האם גירושין הם “חורבן הבית”?

לפני כמה שנים פגשתי זוג שתיאר את הגירושין שלהם כ"חורבן הבית", מאז שמעתי את המושג הזה עוד מספר פעמים בהקשר של גירושין.

השבוע נתקלתי בו שוב וישבתי רגע לחשוב על הנושא.

חורבן הבית הוא מושג מאוד קשה, ששאול ממקרה חורבן בית המקדש. שם תואר הרס רב ושברון לב של העם היהודי, שבמידה רבה ממשיך עד היום. הפעם בבלוג החלטתי לתת זווית קצת אחרת ואולי לכנות את המצב הזה בכינוי חדש, שיראה גם את הצדדים האחרים של גירושין.

לפרק את הבית בגירושין: האם זה חורבן בית?

Image by Stanly8853 from Pixabay

בית חדש

נכון הבית במובנים מסוימים מתפרק.
זוג שמתגרש נאלץ לעזוב את הבית שבו חי, או לפחות אחד מהצדדים עוזב והשני קונה את חלקו. חלק מהריהוט יוצא מהבית והשינויים רבים. אבל הבית קיים, גם אם לא המבנה הפיזי שהכרנו – עדיין ישנה משפחה שחיה בבית ומקיימת שגרה. בשלב הזה אפשר לצאת יחד עם הילדים לקנות ריהוט חדש, או לחפש בלוחות מסירה – לא תאמינו כמה ריהוט במצב מעולה מחכה שם בחוץ שרק יאספו אותו.

הפירוק הזה של הבית הוא למעשה הזדמנות לייצר משהו חדש. נכון שלוקח זמן להתרגל לשינויים, אבל השינוי כבר פה ואי אפשר להתכחש אליו. מה שכן אפשר זה להפוך אותו למקום חדש ונעים לכולם.

אני יכולה לספר לכם על זוג אחד מקסים שפגשתי בדרך שמכרו את הבית וכל אחד עבר לבית משלו. לאחר המעבר כל אחד מהם חגג חנוכת בית עם חברים ומשפחה שסימלה את ההתחלה החדשה ועזרה גם לילדים לקבל את הבית החדש בשמחה.
הנה רעיון גם בשבילכם.

בית הוא משפחה

כמובן שמדובר לא רק על מבנה פיזי, אלא גם על הבית הרגשי שמתפרק בתקופה הזו. וזה השינוי הקשה באמת. משפחה שבה חיים אבא, אמא וילדים שרגילים לשגרה מסוימת. גם אם בבית היו מריבות ומתח, עדיין הייתה שגרת חיים של בית ספר, חוגים, ארוחות, חגים ועוד. ופתאום יש תחושה שהכול הפסיק ברגע אחד. אין ארוחות יחד, אין שני הורים בבית, את החגים חוגגים בנפרד... השינויים האלו יכולים להיות קשים מאוד גם להורים וגם לילדים.
מה שחשוב בשלב הזה הוא להבין שלא הכול הפסיק. ההיפך – רוב הדברים השגרתיים דווקא ממשיכים. גם אם ההורים כבר לא יחד, ממשיכים ללכת לחוגים, לבקר חברים כמו לפני כן, לעשות דברים שעשינו קודם כדי שיזכירו לנו שהחיים כן ממשיכים למרות השינוי הענק הזה.

התחלה חדשה

אפשר בהחלט להבין למה אנשים מסוימים מרגישים שמדובר בחורבן. אבל אני רוצה להזכיר משהו חשוב מאוד: ה"חורבן" הזה הוא של משהו שלא עבד קודם כמו שצריך. המשפחה לא תפקדה וחיה במתח או במריבות תמידיות והשינוי הזה היה הכרחי.

דבר חשוב נוסף הוא שבמקרה של גירושין נפתחת הזדמנות של התחלה חדשה. זוגות רבים שהכרתי בחרו לקחת את ההזדמנות ולהפוך אותה למשהו טוב. טוב מאוד אפילו. לייצר שגרה חדשה וטובה ולבנות בית חדש ונעים. אז במקום לומר חורבן הבית, אפשר להגיד – בניית הבית מחדש, או כל ביטוי אחר שתבחרו שיעזור לכם להבין שמדובר בסיום של דבר אחד, שמוביל לדבר חדש שיכול להיות טוב הרבה יותר.

מוזמנים לפנות אלי,

עו"ד סיגל גאיה כסיף - מגשרת

רוצים להתייעץ?

אני פה בשבילכם!

צרו קשר בטלפון 054-4203430

בוואטסאפ - כאן

או פנו אליי בטופס המצורף: