גירושין אחרי החגים

איך אנחנו הישראלים אוהבים את הביטוי "אחרי החגים"
צמד מילים חומל שמעניק לנו מפלט ולגיטימציה לדחות דברים ולא להתמודד איתם עכשיו.

זוגות רבים שמגיעים אליי בתקופה זו של השנה מרגישים גם הם צורך לדחות במעט את התהליך, אולי להתחיל בעוד שבוע-שבועיים. אחרי ראש השנה, או אולי אחרי כיפור או שעדיף לחכות בכלל שכל החגים יהיו מאחורינו.

אני רואה לפעמים בחדר הגישור כיצד גם זוגות שלא מסתדרים בכלל, כאלה שמבקשים להתגרש כבר תקופה ארוכה, מגיעים לרגע האמת ולפתע מבקשים להאט או לעצור מעט. מחפשים עוגנים במציאות שיאפשרו להם להאט את קצב התהליך. זו יכולה להיות תקופה החגים, החופש הגדול או חגיגות בר-המצווה של הילד.

גירושין אחרי החגים | ערכת דין סיגל כסיף, מגשרת

הולכים אל הלא-נודע

לפעמים אנשים יעדיפו לחיות שנים ארוכות בתוך מערכת יחסים לא טובה מאשר לבחור בדרך חדשה ולא ידועה. אנחנו כבני אדם מחפשים יציבות, לדעת לאן פנינו מועדות. כאשר מפרקים מערכת יחסים ארוכת שנים האדמה רועדת ואנחנו מרגישים חוסר יציבות. אנחנו יכולים לדמיין איך ייראה העתיד, לפנטז עליו, אבל אנחנו לא באמת יודעים מה מצפה לנו.
לכן זה לגיטימי, אנושי ומובן מאוד להאט קצת רגע לפני הצעד הסופי, להתמהמה מעט ואפילו לחפש "תירוצים" לעשות זאת.

לכל אחד יש את הקצב שלו

תמיד אעשה כל שביכולתי כדי להתאים את הקצב של הגישור לצרכים של בני הזוג.. תהליך הגישור יכול להיות מהיר או איטי אבל תמיד הוא ייעשה בקצב ששני הצדדים יבחרו, ואם אין הסכמה בין הצדדים לגבי הקצב – אזי "קצב הגישור" יהיה אחד מהנושאים שנדבר עליהם בחדר הגישור.
רק כך אפשר לבנות חיים חדשים לשני הצדדים, תקשורת בריאה יותר ועתיד טוב יותר לכולם. כל ניסיון לזרז את התהליך לא יועיל ואף עלול להזיק.

לעבוד על הגירושין

תקופת החגים יכולה להיות עמוסה במפגשים משפחתיים, ארוחות, קניות ושלל משימות והמון זמן ילדים ובית. כתבתי פה לא פעם על תהליך הגירושין בגישור וכמה חשוב להקדיש זמן ומחשבה למרווחים האלו שבין הפגישות, זמן בו האסימונים נופלים ותובנות מתגלות.
מעבר לעובדה שיש פחות ימי חול בתקופת החגים שבהם ניתן לקבוע פגישות גישור, יש גם פחות זמן, אנרגיה ואולי גם חשק להשקיע בכל אלו גם מבחינת לוחות הזמנים וגם מבחינה רגשית.
והנה עוד סיבה טובה לעבור את התקופה הזו ורק לאחריה לצאת לדרך.

השורה התחתונה היא כמו תמיד – עשו רק מה שנכון וטוב לכם.

אם תקופת החגים דווקא מעצימה  את המתח, הריבים והמטענים, והזמן בבית ביחד הופך לבלתי נסבל – זה בסדר גמור להתחיל בתהליך כבר עכשיו כדי להרגיש שאתם עושים כבר את הצעד הראשון בדרך למקום טוב יותר.
ואם מרגיש לכם לדחות קצת, לחמול את עצמכם, לתת לעצמכם עוד קצת זמן לפני שיוצאים לדרך חדשה, זה מובן ואנושי. בל נשכח שאנחנו שונים זה מזה ומה שמתאים לזוג אחד לא בהכרח יתאים לזוג אחר.

חומר למחשבה...

שלכם,
מגשרת ועו"ד סיגל גאיה כסיף

מוזמנים לקרוא עוד: