איך מגייסים את בן הזוג לתהליך הגירושין

מה עושים כשאתם כבר ממש רוצים להתגרש אבל לא יודעים איך לספר לבן הזוג?
איך תוכלו לגייס אותו להליך גישור בונה על פני האפשרות המפלצתית שהוא יפרוץ במלחמה עקובה מדם בין כתלי בית המשפט? ומאיפה בכלל מתחילים?
הדרך שבה יועבר המסר עשוי להיות ההבדל בין גירושין מ”הגיהנום” ובין פרידה סבירה.
מניסיון, הסיכוי שאפגוש זוג שייכנס לחדר הגישור שלוב ידיים ויכריזו בחיוך שהם החליטו להתגרש, הוא נמוך ביותר בלשון המעטה. בדרך כלל ישנו צד אחד שיוזם את הליך הגירושין וצד אחד שנגרר לתוכו. בן הזוג “הננטש” ירגיש שהוא הקורבן המובהק של הפרידה. על כן יש לברור בקפידה את המועד המתאים להודעת הפרידה וכן להקדיש מחשבה לתגובת בן או בת הזוג.

חשוב לא להאשים

רצוי להימנע מהאשמה חד צדדית ולהדגיש כי הבעיה המרכזית היא בפערים שנוצרו ביניכם וכי לא ניתן לגשר עליהם. עם זאת לציין שהוא כשלעצמו חשוב לכם מאוד, אך הזוגיות ביניכם לקויה ואין סיבה להמשיך כך.
כשצד פונה אלי בשאלה איך אפשר לגייס את בן הזוג להליך של גישור, אני מציעה לבני הזוג שיגיעו יחד לפגישת הערכה. אמליץ לצד שמעוניין לגייס את בן זוגו לומר לו שהוא לא יכול להמשיך כך עם מה שקורה בחייהם (ולאו דווקא לנקוב במילה “גירושין”). להציע לפנות למגשר כדי שיערוך עימם פגישת ההערכה וכדי לברר מהן האפשרויות העומדות בפניהם. עוד כדאי לציין שפגישת ההיכרות נועדה לברר עימם מה הם בעצם צריכים, איך נראית פרשת הדרכים שלהם ואיפה כל אחד מהם ממוקם במפת הפרידה.

מה עושים עם הכאוס והבלבול?

לעיתים, בתום פגישת ההערכה נגלה שבעצם שני בני הזוג מאוד מבולבלים ונבוכים וכי אין בעצם רצון אמיתי וכן להתגרש, אלא שהכאוס הגדול בחייהם נובע מהמשבר ביחסיהם והוא לאו דווקא טרמינלי. במקרה כאמור יכול מאוד להיות שיהיה זה נכון להפנותם לייעוץ זוגי. לחלופין ייתכן שנגלה במהלך פגישת ההערכה שהרצון להתגרש אצל צד אחד מבני הזוג הוא בלתי הפיך ובמקרה כזה נמליץ להיכנס להליך גישור גירושין אשר במהלכו הצד הננטש יעבור תהליך של השלמה עם הגירושין ובסופו של דבר יתעצם ויוכל לקבל החלטות ממקום אקטיבי ולא כנגרר פאסיבי.

אני נוהגת לומר לזוגות שמגיעים אלי: אני יודעת איך אתם נכנסים לחדר הגישור אך אין לדעת איך תצאו ממנו. הגישור, כמו החיים, הוא מסע. ההגה בידיים שלכם. אתם מובילים אותו. ובכל מקרה אני מאחלת המון הצלחה.

סיגל כסיף – מגשרת גירושין

 

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.