איך לספר לילדים על הגירושין?

איך מספרים לילדים שאתם עומדים להתגרש? ואיך זה ישפיע על הילדים. השאלות האלו משפיעות רבות על זוגות לפני ותוך כדי הליך גירושין. לפעמים עד מצב שבו הם דוחים את הגירושין בחודשים ארוכים כי הם לא מסוגלים נפשית לספר לילדים על הגירושין ולראות את הקושי הגדול של הילדים עקב זאת.

הנקודה הזו רגישה וכואבת מאוד.
למעשה רובם ככולם של הזוגות שמגיעים לחדר הגישור הם הורים לילדים. במקרה שאין ילדים בתמונה לכאורה קל יותר להתגרש והעיסוק הוא בעיקר בחלוקת הרכוש.

איך אנחנו מתייחסים לנקודה הכואבת הזו בגישור גירושין

איך לספר לילדים על הגירושין? | עו"ד ומגשרת סיגל גאיה כסיף

סיפור על זוג מרמת גן

לפני מספר שנים פגשתי זוג בחדר הגישור ברמת גן. הם הגיעו לשבר בחיי הנישואים והגיעו אליי במטרה להתגרש בצורה יפה. אך לגישור קדמו שנים רבות של קושי ומריבות בלתי פוסקות בין השניים. למעשה שניהם אמרו שהיו מתגרשים כבר מזמן אך חששו מהנזק לילדים. וכשכבר הבינו שאין דרך חזרה והנישואים שלהם הסתיימו – עדיין לא היו מסוגלים לספר זאת לילדים (על אף שהיה להם ברור כשמש שהילדים מודעים לגמרי למצב הבית) ולכן דחו את הקץ בעוד מספר חודשים.

למזער את הפגיעה בילדים

דיברנו בתהליך על כך שאין משפחה שלא נפגעת בתהליך הגירושין, וכמובן שהעולם של הילדים עובר טלטלה. אך ברוב המקרים המצב הזה של בית טעון שנמצא במלחמה תמידית – גורם נזק גדול יותר לילדים מאשר פרידה ומעבר לשני בתים בריאים.

שני הצדדים הבינו זאת, וזאת הייתה הסיבה העיקרית שבגללה הם החליטו לבסוף להתחיל בתהליך.
אך נותר עדיין החשש הגדול שלהם מהשיחה שבה יספרו לילדים ועל איך זה ישפיע עליהם.

לקבל עזרה מקצועית

מטפלים רגשיים ומדריכי הורים עם התמחות בגירושין ופרידה יכולים לעזור מאוד במקרה הזה. זה לא אומר שכל המשפחה חייבת לקבל טיפול רגשי (למרות שזה יכול בהחלט לעזור), וזה לא אומר שיש צורך עם היכרות מוקדמת עם המטפל או המדריכה. ניתן לפנות לאיש מקצוע שאתם סומכים עליו, להיפגש ולדבר על המצב ואז לכנס את הילדים לשיחה. בשיחה הזו תספרו לילדים על הגירושין בצורה מבוקרת ועובדתית ותואמת את הגיל. בלי מידע מיותר, ועם פחות חששות שתגידו את "הדבר הלא נכון".

כשאני רואה זוגות בחדר הגישור מתקשים מאוד בנקודה הזו, אני ממליצה להם לפנות לאיש טיפול שיסייע להם. ההקלה שמגיעה לאחר מכן היא רבה, ואנחנו לגמרי חווים זאת בחדר הגישור. לפעמים זה מה שהיה צריך כדי לשחרר את התקיעות בתהליך ולהמשיך בגישור.

גם במקרה של הזוג שהגיע לגישור ברמת גן – ברגע שהם צלחו את השיחה עם הילדים, הורגשה הקלה בחדר הגישור והם יכלו להתקדם בצורה טובה יותר בתהליך הגירושין.

הסוף הטוב של הסיפור הזה הוא שכיום הם חיים בשני בתים במשמורת משותפת על הילדים, נפגשים מדי פעם לארוחת משותפת בחגים ושניהם מעידים שהמצב החדש טוב יותר לכולם.

רוצים להתייעץ? 

מוזמנים לפנות אליי:
עו"ד ומגשרת סיגל כסיף
טלפון: 054-4203430

רוצים להתייעץ? אני פה בשבילכם!

צרו קשר בטלפון 054-4203430

או בטופס הצור קשר המצורף:

 

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.